Katıldığımız Fuarlar & Festivaller

Seferihisar 14. Mandalina Şenliği

17 Kasım 2013


Zeytinyağı Festivali 2013

4-6 Ekim 2013


2. UluslarYurtiçiı Akdeniz Suluboya Festivali 2013

8-9 Haziran 2013


Ekoloji İzmir & Olivtech 2013

16-19 Mayıs 2013


Seferihisar 13. Mandalina Şenliği

17 Kasım 2012


Seferihisar 2. Tohum Takas Şenliği

14 Ekim 2012


AGRO-EXPO 2012 İzmir

23-26 Eylül 2012


UluslarYurtiçiı Suluboya Watercolor Festivali 2012

2-3 Haziran 2012


Ekoloji 2012 İzmir

12-15 Nisan 2012


Olivtech 2012 İzmir

19-22 Nisan 2012

OlivTech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı

Basında SEFERİS

Seferis Haberleri
 • Mustafa Karabulut (YeniHaber Gazetesi- 01.01.2015)

  Ailecek üretilen Seferis lezzeti Türkiye mutfaklarında


  Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak ile Yüksek Tekniker İsmail Irmak’ın Seferihisar’ın Turabiye Mahallesi Kömürlük Yakası’ndaki 150 dönümlük bahçelerinde ‘ hobi’ olarak başladığı zeytincilik, uzun ve meşakkatli bir yolculuğun sonunda soğuk sıkım zeytinyağı ile aranılan bir markaya dönüştü. Seferis markası ile şişelenen ve ilk tanıtımı fuarlarda gerçekleştirilen organik zeytinyağı, damaklarda bıraktığı özgün lezzet ve kokusu ile kısa sürede ün yaptı. Ürünlerini elektronik pazarlama sistemiyle tüketicilerle buluşturan emekli çifte yurtiçinden ve yurtdışından büyük talep geliyor.

  SEFERİHİSARLI EMEKLİ ÇİFT, HOBİ OLARAK BAŞLADIKLARI ZEYTİN ÜRETİMİNİ, ADI TÜM DÜNYAYA YAYILAN ÜNLÜ BİR MARKAYA DÖNÜŞTÜRDÜ

  Seferihisar’da yüzyıllardır sofralık ve yağlık olarak üretilen memecik ve erkence zeytinleri, Yüksek Tekniker İsmail Irmak ve emekli İngilizce öğretmeni eşi Asuman Irmak’ın çabalarıyla, adı kısa sürede tüm dünyaya yayılan soğuk sıkım organik zeytinyağına dönüştü. Üretimden hasadına, soğuk sıkımından şişelenmesine kadar her aşaması organik tarım şartlarına uygun olarak elde edilen zeytinyağı , üreticisi ‘Seferihisarlı İsmail’in adına izafeten Seferis adıyla markalandı. ‘HOBİ OLARAK BAŞLADIK’ Seferis’in uzun ve meşakkatli yolculuğunun önce hobi olarak başladığını, daha sonraki sürecin ise kendilerini markalaşmaya kadar götürdüğünü kaydeden Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak, hikayelerinin başlangıcını şöyle anlattı:

  “İngilizce öğretmeni olarak Isparta Gönen Öğretmen Lisesi, Fatih Koleji ve Seferihisar Asil Nadir Lisesi’nde 23 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldım. Yüksek tekniker olan eşim İsmail Irmak da Bağ-Kur’dan emekliydi. Ancak prostat rahatsızlığı vardı. Hastalığının tedavi sürecinde temiz hava ve bol oksijen ihtiyacı için bu bahçeyi satın aldık. 80 dönümlük alan orman gibiydi.

  İçinde 300 yıllık zeytin ağaçları vardı ama bunlar çalılar, makiler, yabani ahlatlar, delice zeytinler Yurtiçiında neredeyse kaybolmak üzereydi. Çapayı, küreği, baltayı omuzlayıp günler, aylar süren bir çabanın sonunda zeytin ağaçlarını ortaya çıkardık. Yaşlı ağaçları budayıp gençleştirdik. Aralara, kuruyan ağaçların yerine yeni fidanlar diktik. Zamanla etrafımızdaki arazilerden de satın alıp 150 dönüme ulaştık.

  İlk yıllar ürün elde edemedik ama üçüncü yılın sonunda 1200 kilo yağ elde edecek bir rekolteye ulaştık. Bu kadar yağı tüketmemiz mümkün değildi. Satabildiğimiz kadarını sattık, yakınlarımıza, akrabalarımıza, dostlarımıza dağıttık. Bu arada İzmir Büyükşehir Belediyesi Yarımada Organik Projesi’ni geliştirdi. ‘Niçin biz de organik üretime geçmeyelim” diyerek proje kapsamında açılan kurslara katıldık.” MARKA ÖNERİSİ BENİMSENDİ Yedi yıl önce uluslarYurtiçiı sertifikasyon kuruluşu De Control’e başvurarak organik tarım sertifikası aldıklarını, zeytinlik toprağının, ağaçların yapraklarının ve ürün örneklerinin her yıl yurtiçinde ve Avrupa’da tahlilden geçtiğini kaydeden Asuman Irmak, organik üretimi sürdürmek için bu koşulların gerektiğini kaydetti.

  Organik üretime geçtikten sonra marka adı konusunda araştırmalarının olduğunu, kızlarının kuzeninin önerisiyle de Seferis adını benimsediklerini belirten Asuman Irmak, “Ancak sertifika almakla, marka adı oluşturmakla hemen organik üretime geçilmiyor. Şişelemenin, etiketlemenin, sıkımın da organik koşullarına uyması gerekiyor. Zeytinlerimizi topladığımız gün içinde fabrikaya ulaştırmak zorundayız. Fabrakanın da organik üretime hazır olması gerekiyor. Bu nedenle anlaştığımız fabrikadaki tüm makineler sıcak sularla ile iyice yıkanıp temizlendikten ve convansiyel üretim bulaşıkları temizlendikten sonra bizim yapraklarından arındırılmış zeytinlerimizin sıkımına geçiliyor” dedi.

  SOĞUK SIKIM TERCİHİ

  Sıcak suyun zeytinyağındaki e vitamini ve fenolik bileşenleri yok etmesi nedeniyle soğuk sıkımı tercih ettiklerini, sıkım sırasında da bunu gerçekleştirdiklerini ifade eden Asuman Irmak, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de desteği ile Organik Tarım Fuarı’nda yer aldıklarını ve ürünlerinin çok beğenildiğini söyledi. Irmak, Seferihisar’ın Sakin Şehir konseptine uygun bir marka olarak öykülerinin gazete ve televizyonlarda yer almasından sonra tanınırlıklarının arttığını, internet üzerinde yoğun taleple karşılaştıklarını ifade etti.

  Koyu şişelerde ışıktan korunuyor

  Seferis organik zeytinyağı, üretimin her aşamasında De Control firması tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte ve en yakın asfalta 2 kilometre uzaklıktaki bir arazide yer alan ağaçların zeytininden sıkılan Seferis zeytinyağı, ışıktan korunmak amacıyla koyu renkli cam şişelerde ve tenekelerde satışa sunuluyor. Zeytin toplandığı gün itina ile sıkım yerine ulaştırılıyor.

  Ailenin bütün fertleri benimsedi

  Irmak ailesinin hobi olarak başlayıp markalaşmaya ulaştırdığı organik zeytinyağı üretimi, ailenin bütün fertleri tarafından destek görüyor. Bilgisayar Mühendisi Fatma Irmak Diker, eşi Nail Diker ile birlikte anne babasının emeklilik dönemi hobilerinin markalaşmaya dönüşmesine öncülük ederken, küçük kızları Endüstri Mühendisi Melek Irmak da IKEA’nın Global Direktörü eşi Tomas Vinter ile birlikte olayın içinde yer aldı. Genç çift, zeytinyağı üretimini öylesine benimsedi ki 150 dönümlük arazinin bitişiğinde zeytinlik satın aldı.

  ÜRETİME YENİ TATLAR, YENİ LEZZETLER EKLENDİ

  Ürün yelpazesi genişliyor Zeytinyağında büyük bir başarıya imza atan İbrahim Irmak, Seferis markasının yine organik mandalina, erik, ayva gibi meyvelerle reçel şişelerinde de yer aldığını söyledi.

  Seferihisarlı İsmail olarak Seferis markasına adını veren İsmail Irmak, Seferis’in aynı zamanda mitoloji şairi Yorgos Seferis’i de hatırlattığını söyledi. Irmak, organik zeytinyağının bu yönüyle de Ege’nin karşı tarafında büyük ilgi gördüğünü kaydetti. YunSeferihisarlı anlıların yanı sıra Avrupalı tüketicilerin de internet üzerinden siparişte bulunduklarını, Avrupalı dostlarının her fırsatta zeytinliği ziyaret ettiklerini belirten İsmail Irmak, her kesimden büyük övgü aldıklarını kaydetti.

  REÇEL ÖN SIRADA

  Çiftçi Kayıt Sistemi’nde yer alan butik çiftçi olduklarını ifade eden İbrahim Irmak, zeytinyağı dışında reçel, sabun başta olmak üzere çeşitli alanlarda da faaliyet gösterdiklerini belirtti. Irmak, “Bunların içinde reçel ağırlığı teşkil ediyor. Reçel üretiminde kullandığımız meyveler, su, şeker, şişeleme de organik özellik taşıyor” diye konuştu.

  Sakin Şehir Seferihisar’ın geleceğinde organik tarımın büyük rol oynayacağını belirten İbrahim Irmak, “Aslında dünyanın geleceği organik tarımda. Biz Seferihisarlılar olarak bu olayın içinde ne kadar erken ve ne kadar güçlü yer alırsak o kadar avantaj elde ederiz” dedi.

  Elektrik güneş panellerinden

  Seferihisar ve Sığacık’ı kuş bakışı gören, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki Irmak arazisinin bulunduğu bölgede henüz elektrik yok. Bahçenin ve bahçedeki binaların enerji ihtiyacı elektrik paneli ile karşılanıyor. İhtiyaç duyulan su da 200 metre derinlikten sondaj ile çıkarılıyor.

  Hobi olarak başlayan zeytincilik, Irmak ailesinin bütün fertleri tarafından benimsenince Seferis markasına ulaşıldı. Asuman-İsmail Irmak’ın zeytin heyecanı, Endüstri Mühendisi Melek Irmak ve IKEA’nın Global Direktörü olan eşi Tomas Vinter’i de sardı.

  Yaşlı ağaçları budayıp gençleştiren İsmail -Asuman Irmak çifti, yeni zeytin fidanlarını da toprakla buluşturuyor.

  Organik zeytinyağı Seferis’in öyküsünü Yeni Haber’den Tevfik Tortamış’a anlatan Asuman-İsmail Irmak çifti, toprakla uğraşmaktan büyük mutluluk duyduklarını söylediler.

  Irmak ailesinin organik zeytinyağı elde ettikleri zeytinlik, Seferihisar ve Sığacık Koyu’na hakim bir tepede yer alıyor. Soğuk sıkım organik Seferis zeytinyağı 500, 750 gramlık şişelerle mutfak kullanımına elverişli ağırlıktaki tenekelerde tüketiciye ulaştırılıyor. Organik zeytinyağının elde edildiği zeytin taneleri, tarım işçileri tarafından ağaçlardan itina ile toplanıyor.

  İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz

  Irmak ailesinin butik ürünlerine internet üzerinden ulaşılarak sipariş verilebiliyor. Tüketiciler, www.seferis.org veya Facebook’taki SeferisOrganic adresleri ile Seferis ürünlerini inceleyebiliyor, sipariş verebiliyor. Seferis’e 0505 676 64 87 – 0505 706 84 97 – 0554 596 71 72 numaralı telefonlardan da ulaşmak mümkün…

  Yazıyı Oku
 • Mustafa Karabulut (YeniHaber Gazetesi- 01.01.2015)

  Tam organik 'Seferis' lezzeti dünya mutfaklarını zorluyor  SEFERİHİSAR’IN ‘SEFERİS’ MARKALI SOĞUK SIKIM ORGANİK ZEYTİNYAĞINA TALEP YAĞIYOR Koyu şişelerde ışıktan korunuyor

  Emekli İngilizce Öğretmeni Asuman Irmak ile Yüksek Tekniker olan eşi İsmail Irmak, hobi olarak başladıkları zeytinciliği, tırnaklarıyla kazıya kazıya geliştirerek soğuk sıkım zeytinyağı ile markaya dönüştürdüler. Üretiminden sıkımına kadar her safhası organik olan Seferis markalı zeytinyağına talep yağıyor.

  Seferihisar ve Sığacık Koyu’na hakim Kömürlük Yakası’ndaki 150 dönümlük arazilerinde bulunan kimi 300 yıllık, kimi genç zeytin ağaçlarından elde ettikleri zeytinleri soğuk sıkım olarak nefis damak tadına dönüştüren Irmak çifti, organik reçel, organik sabun üretimini de yıldan yıla genişletiyor.

  Koyu şişelerde ışıktan korunuyor

  Seferis organik zeytinyağı, üretimin her aşamasında De Control firması tarafından sıkı bir şekilde denetleniyor. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte ve en yakın asfalta 2 kilometre uzaklıktaki bir arazide yer alan ağaçların tanelerinden elde edilen organik zeytinyağı, ışıktan korunmak amacıyla koyu renkli cam şişelerde ve tenekelerde satışa sunuluyor. Zeytin, toplandığı gün itina ile sıkım yerine ulaştırılarak asitlenmenin önüne geçiliyor.

  Hobi olarak başlayan zeytincilik, Irmak ailesinin bütün fertleri tarafından benimsenince Seferis markasına ulaşıldı. Asuman-İsmail Irmak’ın zeytin heyecanı, Endüstri Mühendisi Melek Irmak ve IKEA’nın Global Direktörü olan eşi Tomas Vinter’i de sardı.

  İnternet üzerinden ulaşabilirsiniz

  Irmak ailesinin butik ürünlerine internet üzerinden ulaşılarak sipariş verilebiliyor. Tüketiciler, www.seferis.org veya Facebook’taki SeferisOrganic adresleri ile Seferis ürünlerini inceleyebiliyor, sipariş verebiliyor. Seferis’e 0505 676 64 87 – 0505 706 84 97 – 0554 596 71 72 numaralı telefonlardan da ulaşmak mümkün…

  Yazıyı Oku
 • Ege TV - Ege Finans Programı - 07.04.2014


 • İbrahim IRMAK (Hürriyet Gazetesi- 18.04.2012)

  Yavaş şehrin doğal yaşamcıları

  İZMİR geçen hafta Organik Fuar'a ev sahipliği yaptı.
  Son gün son saatler vakit bulabildik gezmeye.
  Biz gezerken bir taraftan standlar sökülüyordu.
  Gezip gördüklerimiz, oturup konuştuklarımız, aslında her biri bir yazı konusuydu.
  Kimisi karabaş otu çiçeğinden, arıların yaptığı baldan, polenden, kansere bile iyi geldiğini ileri sürdükleri Propolisten bahsediyordu. Kimisi de kekik, nane, defne yaprağından açtıkları ihracat kapısını anlatıyordu. Hepsinin de önünde saygıyla eğilmek gerekiyor. İtiraf edeyim ki, Türkiye'nin ilk Yavaş Şehri Seferihisar'ın doğal yaşamcıları beni bir başka etkiledi.
  Etkileme nedenleri ise iki koldan gelişti.
  “Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Yarımada Organik Projesi'nin ilk üreticileriyiz” sözüne Seferis'in öyküsü de eklenince durup dinledik.
  İsmail Irmak (Benimle isim benzerliğinden başka hiçbir akrabalığımız yok), yedi kuşaktır Seferihisarlı bir üretici. O kendini öncelikle zeytinyağı üretimine adamış. Eşi Asuman Irmak'la birlikte dağı bayırı, muhteşem bir bahçeye çevirmişler. “Yaşlı ağaçları budayarak gençleştirdik, boş yerlere yeni ağaçlar diktik. Delice zeytinleri de aşılayıp bir bölümüne meyve ağaçları dikince ‘İsmail Ağa'nın cenneti'ni yarattık” diyen Irmak, Büyükşehir'e dua ediyor.
  “Organik Proje kapsamında sulamadan, gübrelemeye, budamadan dikime birçok yeni bilgiyi ve en önemlisi organik tarımın nasıl yapılması gerektiğini öğrendik. Öğrendiklerimiz uyguladık, sertifikalandık. Böylece Sakin Şehir olan Seferihisar'ın ilk organik üreticisi olduk” diyen İsmail Irmak, artık işin başına kızları Fatma'nın geçtiğini anlatıyor.


  Zeytinyağında organik şartları

  SEFERİHİSAR'ın ilk organik üreticisi Irmaklar'ın kızı Fatma Irmak Diker, sertifikalı olarak yaptıkları üretimi Seferis markasıyla taçlandırdıklarını söylüyor. Seferis'in Seferihisarlı İsmail demek olduğunu belirten genç üretici, “Seferis Organik Naturel Sızma Zeytinyağı, hiçbir kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmadan, deniz seviyesinden 300 metreye kadar ulaşan, doğal yöntemlerle yetiştirilmiş zeytin ağaçlarının. Bu ağaçlardan elle toplanan, özenle seçilen, hiç bekletilmeden ve hiç bir karışıma izin verilmeksizin organik sertifikalı zeytin sıkım tesisinde, özel bir üretim hattında, soğuk sıkma (cold press) max. +27 C'ye kadar ısıl işlem görmeden elde edilir. Organik gözetim kuruluşu denetiminde özel numarayla üretilir ve sertifikalandırılır. Zeytinyağımız ağızda tam bir zeytin tadı bırakmaktadır. Soğuk sıkım yaptırdığımız için E vitaminleri ve zeytinyağında en önemli antioksidan olan fenolinin ölmemiştir” diyor.

  Yazıyı Oku

 • Dünya Gazetesi- 17.04.2012

  Yarımada'dan 2 Organik Marka Doğdu

  İzmir'in Seferihisar İlçesi'nde organik zeytinyağı üretimi yapan Fatma Irmak Diker, "Seferis" markalı zeytinyağlarını, Urla'da organik zeytinyağı üretimi yapan Sibel Yazgan ise Urla Hasat markalı zeytinyağlarını ilk kez İzmir'de düzenlenen Ekolojik Fuarı'nda tüketicilerle buluşturdu.

 • Ticaret Gazetesi- 17.04.2012

  SEFERİS Markası Olarak Çinli Firmalarla Görüşeceğiz

  Seferis markasını yaratan Fatma Irmak Diker, tüketiciyle ilk defa Ekoloji Fuarı'nda buluştuklarını söyledi. Ailecek Seferihisarlı olduklarını belirten Diker, “Köklerimiz Seferihisarlı. Markayı da bundan esinlenerek koyduk. Bizim 300 yıllık zeytin ağaçlarımız da var 5 yıllık ağaçlarımız da var. Biz yıllardır zeytinyağı işindeydik. Ancak İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle organik tarıma geçtik. Elde ettiğimiz organik zeytinyağlarımızı  Seferis markasıyla tescil ettirdik. Artık Seferis markası tüketiciyle buluşmaya hazır hale geldi. Ürünlerimiz organik pazaryerlerinde satılabileceği gibi  "http://www.seferis.org/"www.seferis.org adresinden de temin edilebilir. Ayrıca Seferihisar Belediyesi'nin sanal pazarı olan www.seferipazar.com'dan ürünlerimiz temin edilebilir. 100 dönümlük alanda zeytinlik bahçemiz var. Zeytin dışında şaraplarımız ve mandalina bahçemiz var. Ürünlerimizin hepsi organik.  Seferis markalı organik zeytinyağlarımız için birinci hedefimiz İzmir pazarı, ikinci hedefimiz İstanbul ve Ankara pazarları. Daha sonra da en büyük hedef pazarımız Çin. Mayıs ayında Çinli firmayla görüşmelerimiz olacak" diye konuştu.

  Yazıyı Oku

 • Kanal B - Bizim Topraklar Programı-17.04.2012

 • Ege TV - Ege Finans Programı


 • Fuar Yansımaları
 • Milliyet Gazetesi- 13.04.2012

  Fuardaki SEFERİS Standı'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile

  Türkiye’nin tek organik ürünler fuarı, gıdadan içeceğe kadar tüm katkısız ürünleri sergilerken sektör yetkilileri “gelecek bizim” diyor

  Haberi Oku

 • Yeni Asır Gazetesi - 13.04.2012

  Açılışa katılan heyet SEFERİS zeytinyağlarını tadarken

  Ekoloji İzmir 2012 Fuarı dün açıldı. Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği Başkanı Ertem, "Geçen yıl 7 binden fazla ziyaretçi aldık, bu yıl 8 bini aşacağız. Organik tarım atağı İzmir'den başlayacak" dedi

  Haberi Oku

 • Yenigün Gazetesi - 13.04.2012

  Açılışa katılan heyet SEFERİS zeytinyağlarını tadarken

  Türkiye’de şu an 18 milyar dolar seviyesinde ihracat gerçekleştirilen tarım sektörünün 2023 stratejisi içindeki yerinin 60 milyar dolar olduğunu belirten Ertem, organik tarımın daha fazla önemsenmesini istedi. Teşvik ve desteklerle Türkiye’nin İzmir’den başlayan organik tarım atağı kapsamında dünyada önemli seviyelere gelebileceğini vurguladı.

  Haberi Oku